Egy ritka anyagcsere-betegsg s kvetkezmnye a cisztin urolithiasis
A hgykvessg legslyosabb tnete a vizelsi kptelensg, vagyis a hgyti obstrukci. Megszntetse egyrtelmûen azonnali beavatkozst ignyel, gy a srgõssgi betegellts egyik fontos terlete. A vizeletrts akadlyozottsgnak megszntetse azonban korntsem jelenti a beteg gygytst, "csupn" annak tneti kezelst. A beteg hossz tv kezelsnek - gygytsnak - alapja a hgykõkpzõdst kivlt s fenntart krok megllaptsa s lehetõsg szerint megszntetse. A hgykvek analzise az elsõ, orientl vizsglat ebben a folyamatban. Vannak azonban olyan betegsgek is, amelyeket mr az urolith analzisvel is egyrtelmûen meg lehet llaptani. Ilyen - hgykõkpzõdst okoz - betegsg a cisztinuria. Ebben az esetben egy olyan anyagcsere betegsgrõl van sz melynek kvetkeztben cisztin-tartalm urolithok kpzõdnek a betegek hgytjaiban.
Tmk: 1, Mi a cisztinuria? A cisztinuria a cisztin s esetenknt ezzel egytt ms - fõknt dibzisos - AS-k transzportjnak zavarval jr rklõdõ jellegû betegsg. Az nmagban tnetmentes betegsg a vizeletben emelkedett cisztinkoncentrcit eredmnyez.
2, A betegsg gyakorisga: Milyen statisztikai adatokkal rendelkeznk a betegsg elõfordulsra nzve? A kõlaborban az elmlt 2 v alatt tbb mint 500 analzist vgeztnk. Az eredmnyek rtkelsvel megllapthat, hogy a cisztinuria kvetkeztben kialakult cisztin urolithiasis, az sszes ltalunk vizsglt hgykves eset kztt macskkban: 5,9% (136:8) /mind a 8 beteg szimi, 7 kasztrlt s 1 nõstny/ kutykban: 4,7% (361:17) /5 tacsk, 4 busset, 3 rottweiler, 2 keverk, 1 beagle, 1 rterrier, 1 trpe pincser, mind kan/ -ban fordult elõ.
Jellemzi-e ez a szm a cisztinuria valdi elõfordulsi gyakorisgt? Nem, ez csupn a minimum. A betegsg elõfordulsi gyakorisga ennl jval nagyobb is lehet. Ennek oka, az hogy nem minden betegben kpzõdnek urolithok, illetve azok nem miden esetben okoznak tneteket (pl. nõstnyek). gy ezeknl a "hordozknl" a betegsg megllaptsa elmaradhat.
3, A betegsg patomechanizmusa. A cisztin (2 ciszteinbõl ll dimer) szabadon filtrldik a glomerulusban, majd aktv transzport tjn a filtrldott cisztin szinte teljes mennyisge a proximlis tubulusban reabszorbeldik. llatokban ennek a transzportfolyamatnak a krosodsa, vagyis a cskkent tubulris reabszorpci - egyes megfigyelsek szerint hypersecretio is - okoz emelkedett cisztinkoncentrcit a vizeletben. (Emberben fõknt intestinalis hyperabsorptio ll a krkp htterben A betegsg tnetmentes. Autoszomlis, recesszv rklõdõ jellegt eddig kutykban foundlandi s tacsk fajtkban figyeltk meg. A cisztinurival egytt megfigyeltk ms aminosavak transzport zavart, fokozott excretijt is (Lys, Orn, Arg,) A cisztin savas kzegben - gy a hsevõk vizeletben is - kevss olddik, kicsapdik, s ez vgl urolith kpzõdshez vezet.
4, Diagnosztika : Hogyan lehet megllaptani a betegsget? Az eltvoltott, vagy spontn rlt urolithok vizsglatval a betegsg egyrtelmûen megllapthat. Ha slyosak a tnetek (obstruktv urolithopathia), akkor sebszi megolds szksges, de ha pl. mellkleletrõl van sz (tnetmentes urolithiasis), vagy spontn rlt hgykõvel tallkozunk s a betegben (Rtg vagy Uh vizsglattal) tovbbi urolithokat tallunk mit tegynk? Operljunk vagy nem? A cisztin kvek in situ oldhatk (lsd ksõbb) ezrt j diagnzissal s kezelssel mûtttõl kmlhetjk meg a beteget. I, urolith analzis - ltalban monomineralis, ritkbban kisebb mennyisgben ms kõalkot is megfigyelhetõ - analzis eredmnye egyrtelmû, cisztinkves beteg = cisztinuris beteg, de fordtva nem! (eltrõ mrtkû cisztinuria, szukkban inapparens urolithiasis) II, vizelet vizsglat: -a, vizelet ledk mikroszkpos vizsglata (jellegzetes hatszg alak kristlyok). "Hzilag" is kivitelezhetõ, ltalban nagy (100-200x) nagyts kell, friss vizelet, rdemes kiss savastani (pH 5,5!) ecetsavval, rvid ideig llni hagyni, vatos centrifugls utn nzni. Ritkn figyelhetõ meg! -b, oldott cisztin kimutatsa kmiai ton (Urocystin teszt). Gyan esetn egyedileg elvgezhetõ vizsglat, nem rutin. -c, vizelet AS tartalmnak mûszeres mrse (AS analiztor). Komoly mûszeres httr, drga, nem gyakorlatias. III, genetikai vizsglat (jfoundlandi fajtj kutyknl alkalmazhat, PCR technika. Nndorfi s tsai publikls alatt) A cisztinuria rklõdst ennl a fajtnl sikerlt bebizonytani, s USA adatok alapjn ebben a fajtban kiemelkedõ szmban talltak cisztinkves betegeket. Elgondolkodtat, hogy Mo-n mg nem talltunk cisztinkves Ujfoundlandit, de pl. tacsk vagy basset hound fajthoz tartoz beteget annl inkbb. Holott - adataink szerint - jfoundlandiblbl kb. ktszer annyi van mint busset houndbl. IV, Egyb (nem specifikus) vizsglatok, tnyek melyek megerõsthetik a diagnzist: -Rntgen vizsglat: a cisztinkvek ltalban monominaralisak (ez oldhatsguk felttele is). Rntgen rnykuk ezrt homogn, kzepes radiodenzits. -Fajta diszpozci: Kutyk esetben az jfoundlandi, basset hound, angol bulldog s tacsk fajtj egyedekben fordul elõ gyakrabban.
5, Gygykezels: A kvek in situ oldhatk. Az olds s a kijuls megelõzsnek alapelemei:
A, A diurezis fokozsa: a folyadk bevitel (vz) fokozsval a kivlaszts volumene is nvekszik, a nagyobb tfolys cskkenti a koncentrldst, nveli az olddst (ha a vizeletrts lehetõsge is biztostott). Mdja az elesgbe kevert +viz
B, A vizelet kmhats lgos tartomnyban tartsa. A cisztin a savas kmhats vizeletben kifejezetten rosszul olddik, kicsapdik. pH 7.5 krl jobban olddik. Cl a vizelet kmhats 7-7.5 tartomnyban tartsa DE vigyzni UTI esetn! K-citrt (triklium-citrikum) Dzis kutya 50-75 mg/ttkg po. macska 50-100 mg/ttkg po (a vizelet kmhats vltozst monitorozni kell, az adagols egyni belltst ignyel)
C, A cisztin oldsnak gygyszeres tmogatsa: Alapja, hogy egyes SH- csoportot tartalmaz, amfoter jellegû vegyletek a cisztin dimerek cisztein komponensvel a vizeletben a cisztinnl jobban oldd komplexeket hoznak ltre, gy cskkentik azok kpzõdsnek lehetõsgt s nvelik a disszocicit is. Ilyen vegyletek: -D-penicillamin (Byanodine 150mg kapsz, Biogal) elavultnak tekinthetõ, a kutyk nem tolerljk, sok mellkhats -2-MPG (2merkapto propionil glicin, tiopronin) Dzis kutya: oldsra 30-60 mg/ttkg napi 2 rszre elosztva Fenntart kezels 20-25 mg/ttkg 2 egyenlõ rszben macska: (nincs irodalmi adat) ajnlhat a kutya dzis Ksztmnyek: Captimer, Acadione, Thiola. Htrnya: Magyarorszgon nincs forgalomban, importlni kell. tlagos kltsg 1 Euro/10ttkg/nap!
D, Dita. Felttelezs, hogy a fehrje szegny ditval bevitt kevesebb AS cskkenti a kivlasztott AS mennyisgt. Nem egyrtelmû az sszefggs. Ugyanakkor hinybetegsgek kialakulsnak a kockzata megnõhet. Ezrt a dita inkbb vizelet lgost hats legyen s szolidan fehrjeszegny. Ez kb. az oxalt ditval azonos.
|