Perzsamacskk
Fehr perzsa: az egyik legrgebbi hossz szõrû fajta; hozzvetõleg 300 ve ltezik, m csupn az 1800-as vek vgn vlt igazn npszerûv. Hrom vltozata van: a narancssrga, a kk s a felems szemû. (Ez utbbi a kk szeme oldaln levõ flre rendszerint nem hall.) Teste zmk, feje szles s gmblyû. Szõrzete puha, selymes, tmtt. Szne tiszta fehr, mindenfle folt vagy rnyalat nlkl. Tanulkony, pajkos, szp llat.
Kmea perzsa: sokan a legszebb hossz szõrû macsknak tartjk ezt a selymes, puha bundj cict, s valban klnleges megjelensû, elegns llat. A kontrasztok jellemzik. Aljszõrzete egysznû (fehr vagy krm), szõrvgei pedig eltõen sttek (vrsek vagy krmsznûek). Hasonlt a csincsillhoz. Nem tlsgosan rgen, az 1950-es vek vgn alaktottk ki ezst-, valamint vrs s krmsznû perzsk keresztezse rvn. Hamarosan a sznek egsz skljt sikerlt elõlltani: vrs-fst, rnyalt, gyngyhz, krm-fst, kk-krm s teknõcsznû vltozatok jelentek meg s arattak megrdemelt sikert a killtsokon. Mint minden perzsa macska, a kmea sem kedveli a nagy meleget, szvesen hzdik hûvs sarkokba, klnbzõ btorok al. Nyugodt, kiegyenslyozott, kellemes termszetû, "trsasgkedvelõ" teremts, akrcsak a tbbi hossz szõrû macska. Teste zmk, de korntsem nehzkes. Feje szles, gmblyû; orra pisze. Szeme nagy, kerek, narancssrga vagy rzsznû. Ds szõrzetû farka rvid.
Csincsilla: neve a csincsillt, ezt az Andokban lõ kis termetû rgcslt, no meg a csincsillanyulat juttatja az ember eszbe, habr termszetesen semmi kzk sincs egymshoz. Mind a mai napig nem sikerlt tisztzni, mirt kapta pp ezt az elnevezst... Az egyik legelragadbb hossz szõrû fajta, amely szpsgversenyeken, gyakran nyeri el "A Killts Legszebb Macskja" cmet. Szpsge sznnek tisztasgban s a fln tallhat, felll fehr bojtban rejlik. Aljszõrzete fehr, minden egyes szõrszl vge fekete, ezltal egyntetû sznhatst keltve fut vgig a fejen, a fln, a mellkason, a hason s a farok alatt. A fehr alapszn s a fekete szõrvgzõdsek klnleges megjelenst klcsnznek a csincsillnak. A ltvnyt mg fokozza a hatalmas, kerekre nylt, mlysmaragd vagy tengerzld sznû szem. Igaz, a klykk nmi meglepetst okozhatnak a kezdõ tenysztõnek, az jszlttek ugyanis olyanok, mint a cirmos cick: szp cskos a bundjuk.
Ezst cirmos perzsa: pazar ltvny a sznezst alapszõrtõl jl eltõ, sûrû fekete mintzat ezst cirmos. Sajnos manapsg ebbõl a fajtbl mindssze kt-hrom pldny lthat a nagyobb nemzetkzi killtsokon. Sokak szerint azrt, mert a tenysztõk nagyon felkaptk a csincsillt, mgpedig az ezst cirmos rovsra. A csincsilla mellesleg lltlag az ezst cirmostl szrmazik, ezt azonban mindmig nem sikerlt egyrtelmûen bebizonytani. Ennl a fajtnl a legnagyobb hiba taln az, ha az alapszn a megkvetelt sznezst helyett cskos vagy szrke, tovbb ha a mintk nem elgg sttek s eltõk. A valdi cirmos minta vilgosan lthat, s sohasem fut egymsba. Nhny tl szigor tenysztõnek egybknt az a vlemnye, hogy a fajta akkor kezdett hanyatlani, amikor a mogyorsznû szem mellett a zldet is elfogadtk, tudniillik a jelenlegi lersban mr "mogyor vagy zld" szerepel, s ez "lazt" a szigor fajtakvetelmnyeken.
Fekete perzsa: Egyes fekete perzsaklykk szõrszne egszen 7-8 hnapos korukig rozsdasznû vagy szrke. A teltett fekete szn csak 12-18 hnapos korban, a msodik szõrvlts utn alakul ki. Nvendkkorban fehr szõrszlak is elõfordulhatnak, azonban mindkt jelensg eltûnik a nvekeds sorn. Nemkvnatos tulajdonsg a stt narancssrga szemek zldes elsznezõdse.
Fehr perzsa: A perzsamacskk eredeti szne fehr. A szemszn alapjn tbb alcsoportra oszthatk: a narancs szemsznû fehr, a kk szemû fehr, a felems szemsznû fehr. Ez utbbinl az egyik szem kk, a msik narancssrga. A kk szemû fehr perzsa az õsibb tpus. A sttkk szem gyakori velejrja a sketsg. A perzsamacska tenysztsekor alapvetõ cl a hfehr szõrszn. A teljesen fehr klykk tbbsgnek a kt fle kztt s a homlokn klnbzõ alak s nagysg stt vagy fekete foltok tallhatk, ezek a nvekeds folyamn teljesen eltûnnek.
Kk perzsa: A fekete mellett a kk a leggyakoribb s legrgibb sznvltozat. A kk sznû perzst mr 1898 ta elismerik, nll vltozatknt tartjk szmon. A kk vagy a szrkskk minden tnusa megengedett, a legrtkesebb mgis az igazi kk rnyalat. A bunda sznre vonatkozan alapvetõ kvetelmny, hogy a szõrzet azonos tnus legyen. A sttebb rnyalat csak az orr hegyn engedhetõ meg, a tigriscskozottsg slyos hibnak minõsl.
Vrs perzsa: Az 1880-as vek krl a vrs perzsamacskt nll vltozatknt ismertk el. A teltett vrs sznû macskk tenysztst ltalban mellõzik, szerencss a tenysztõ, ha teltett vrs sznû macskjn nem lthat cskozottsg s a sznintenzits a test egsz felletn azonos. A cskos rajzolat leggyakrabban a pofn, a vgtagokon s a farkon figyelhetõ meg. A vrs kandr rendszerint igen jl fejlett, a perzsatenysztõk nem szvesen hasznljk tenysztsre, a kisebb termetûeket jobban kedvelik. A vrs perzsa sznhibja az egysznû farok fehr sznezõdse.
Krmsznû perzsa: Ez a sznvltozat nagyon kedvelt. A leginkbb kvnatos sznek a pasztellkrm, a bzs rnyalat, a cserszn s az elefntcsontszn. Legfontosabb kvetelmny a stt csktl mentes egyntetû sznezõds. A krmsznû szõrzet genetikailag a vrs sznbõl egy sznhalvnyt gn bekapcsoldsval vezethetõ le. A sttnarancstl a rzsznig vltoz nagy, kerek szemek klnsen feltûnõek a krmsznû szõrzetben, gy ezek a varinsok igen tetszetõsek. A krmsznû macskkrl azt lltjk, hogy flnk termszetûek.
Fekete-fstsznû perzsa: A legmutatsabb sznvarinshoz tartoznak. A valdi fstsznû perzsknl a sznes fejet ds, ezsts csillogs, ltvnyos gallr vezi. A tpusra jellemzõ az ezstsen fak, gyapjas aljszõrzet. A fstsznû perzsa szeme nagy s kerek, s a rzsznûtõl a stt narancsig vltozik. Jelenleg nyolc sznvltozata ismert, legelterjedtebb a fekete-fstsznû perzsa, ritka a teknõctarka-fstsznû, a csokold-teknõctarka-fstsznû, a kk-krm-fstsznû s a lila-teknõctarka-fstsznû. Valamennyi fstsznû perzsa meglehetõsen fggetlen az embertõl. Kedvelik az ember trsasgt, de csak egy kivlasztott szemlyt tartanak rdemesnek bizalmukra, s ahhoz ragaszkodnak. A fstsznû perzsa fedõszõrzetnek felsõ ktharmada pigmentlt, ezt kln gn okozza.
Kk-fstsznû perzsa: A kk sznû s a fekete-fstsznû perzsk keresztezsbõl nha egy-egy kk-fstsznû perzsa is szrmazik. A klykk szne szletskor egyltaln nem jellemzõ, tbbnyire teljesen feketk, kkek vagy ms sznûek. Tipikus ismertetõjel a pofn, a szem krl s az orr alatt tallhat gynevezett ezst szakll, ez azonban csak a szlets utn nhny napig figyelhetõ meg, ksõbb eltûnik. Az ezst szõrszlak csak 2-3 hetes kor utn jelennek meg. Ezutn is csak elgg szablytalanul nvekednek, s a 6-8 hetes kismacskk emiatt szinte foltosak. A nvendkek szne csak flves korukban vlik jellemzõv.
Vrs-gyngyhzsznû kmea perzsa: A kmet korbban vrs-csincsillnak is neveztk, mivel nagyon hasonltanak egymsra. A kmea alapsznnek jellege genetikai szempontbl alapvetõen klnbzik a csincsilla perzstl. Szemszne csak a sttnarancstl a rzvrs sznig vltozhat. A kmea fõ ismertetõjelei a pofn, a vgtagokon, a hton s a farok felsõ rszn tallhat spriccelt szõrszlak (spriccelt: szõrvgi pigmentltsg). Az aljszõrzetben, tovbb az llon, a flpamacsokon, a nyaki gallron, a mellkason, a hason s a farok als felletn a szõrszlak teljesen fehrek.
Vrs rnykolt kmea perzsa: Az alapszn s a spricceltsg jellege szerint a jelenlegi fajtalersok sszesen 12 kmeavarinst klnbztetnek meg. A kmenl a sznintenzits alapjn kt fõ csoport klnthetõ el: a gyngyhzsznû kmea (a szõrzet 1/8 rsze spriccelt), s az rnykolt kmea (a szõrzet 1/3-a spriccelt). Az eurpai stantard a vrs, a krmsznû, a teknõctarka s a kk-teknõctarka varinsokat fogadja el. A cirmos rajzolat legfeljebb - alig lthat nyomokban - az arcon s a vgtagokon fordulhat elõ. A leggyakoribb a vrs s a krmsznû kmea, mindkettõnek rzsasznûek a talpprni. Az egyb sznû kmea ritka jelensg. Ha a spricceltsg a szõrszl hossznak felnl nagyobb szakaszra terjed ki, akkor vrs-fstsznû vagy krm-fstsznû vltozatokrl beszlnk. A fstsznû perzsa szõrzete a szõrhossz feltõl egszen 2/3-ig lehet spriccelt. A kmea klykket rviddel a szletsk utn nem lehet a tiszta fehr llatoktl megklnbztetni. Csak a msodik hten kezdenek sznezõdni.
Fekete-ezst cirmos perzsa: Egyike a legrgebben ismert perzsa-sznvltozatoknak. A szp fejtpus, tkletes benfa-fekete, cirmos rajzolat s jellemzõ szemsznû perzsa-macska kitenysztse nem knnyû feladat. A tenysztsben csak nagyon korltozott mrtkben keresztezik a fekete-ezst cskos macskt az egyb perzsavltozatokkal. Kvnatos a zld szemszn. Hasonlan a csincsillamacskkhoz a szem krli szõrzet fekete, az orrtkr tglapiros, szintn fekete szegllyel.
Fekete cirmos perzsa: Minden cirmos varins kzs tulajdonsga, hogy az egyes szõrszlakon gynevezett zonlis pigmentltsg alakul ki. A gn jelenlte a pigment szintenknt vltakoz arny lerakdst okozza a szõrszlakban gy azokon jellemzõ pigmentgyûrûk (gyûrûzttsg) lthat. Ez a cirmos mintzat adja sajtos s jellemzõ klsejket. A fekete cskos alapszn aranybarna tnus, kis vrsesbarnval, ezen lt-hat a fekete mintzat. Az letkor elõrehaladtval a szõrzet sttedik. A szemek rz-vagy stt narancssznûek, a szemhj feketvel szeglyezett. A gyûrûztt szõrû cirmos perzsavltozatok kzl elismert sznek mg a kk, a csokold-, a lila, a vrs s krmsznû cskos. Minden cirmosvarins klyke egysznû amikor megszletik, mindssze a vgtagokon s a has oldaln van nmi cskozottsg. A cirmos rajzolat csak 4-6 hnapos korban alakul ki teljesen. Minl sttebb a kismacska kzvetlen szlets utni szne, annl jobb lesz a felnõttkori mintzata.
Kk cirmos perzsa: Az egyik legvonzbb s legelragadbb cirmos varins a kk cskos perzsamacska. A bundja alapszne s rajzolata kztti ellentt igen ltvnyos. A szõrzet alapsznt elefntcsont-tnus halvnykk szõrszlak adjk, amelyen a rajzolat sttkk. A kk cskos csak mrvnyozott (pillangrajzolat) vltozatban ismert. A kk cirmos szeme a stt narancsszntõl a rzsznig vltozik, a szemhjakat sttkk keretek szeglyezik. A stt rzsasznû orrtkr szeglye szintn sttkk, a talpprnk szrkskkek. Ez a sznvltozat csak nemrgiben jelent meg a tenyszetekben. A kk cirmos perzsa pofjn a klsõ szemzugtl kiindulva 2-3 spirlis vonal hzdik, a homlokon nhny fggõleges, M betûre emlkeztetõ csk tallhat. A szemek kztt tbb - az orrig lehzd - vonal tallhat, amelyek a fejen t a htig nylnak. A ht kzepn hrom prhuzamos szalag tallhat, amelyekbõl egy tovbbi keskenyebb, lefel fut szalag is kiindul. Ha az ezek kztti tvolsg szalagnyi, akkor a cirmosmintzatot tigriscskozottsgnak nevezik. Ha a cskozottsg a vllakon kr alak, a test oldaln pedig ovlis mintj, s az gy kialakul rajzolat kitertve a pillang szrnyaira emlkeztet, akkor mrvnyozottsgrl (pillangmintzatrl) beszlnk. A kk cirmos mellsõ s hts lbai teljes hosszukban keresztirnyban cskosak, a farok szablyosan cskos, a vge stt.
Vrs cirmos perzsa: Ma a leggyakrabban tenysztett vltozat. Cirmosrajzolata az erõsen sttvrstõl a mahagnisznig vltozik, vilgospiros alapon. Megtlsekor dntõ tnyezõ a kt szn harmnija, a kettõ kztti kontraszt. Lnyegben teljesen mindegy, hogy tigriscskozottak vagy mrvnyozottak. A vrshz hasonlan a vrs cirmos perzsnl is zavaran hat mindenfle fehr folt az llon, a mellkason s a farokvgen. Ezek a killtsokon pontvesztesget jelentenek.
Csincsilla perzsa: Fõ ismertetõjele a fedõszõrszlak utols nyolcadban mutatkoz spricceltsg, amelyek csak egyes helyeken, gy a hton, a test oldaln, a fejen, a fleken s a fark felsõ rszn jelennek meg. A leggyakoribb fekete-ezst csincsillavltozatnl a szemek a fekettõl a feketsbarnig szeglyezettek. A tbbi sznvltozatnl a mindenkori alapsznnel sszhangban a szem krnyke kk, barna vagy levendulasznû. A tglapiros orrtkr krnyezete a szemek krli szõrzet sznhez hasonl, ugyanilyen tnusak a talpprnk is.
rnykolt ezst perzsa: Az llat mellkasnak, hasnak s farknak als fellete spricceltsgtõl mentes, teljesen hfehr. A csincsillavltozat ezstsen fehr macska benyomst kelti, az rnykolt ezst perzsa emellett jeges, fmes csillogst is mutat. A szemek zldek vagy trkizkkek. Az rnykolt ezst macsknl ngy sznvltozatot klnbztetnk meg: fekete, kk, csokold- s lila sznt. Az alapsznekkel sszhangban van a szem, a tglapiros orrtkr keretnek s a talpprnknak a szne. Valamennyi csincsilla s rnykolt ezst varins klyke felnõttkori sznnl sokkal sttebb tnussal jn vilgra. Szõrzetk jval rvidebb, mint a tbbi perzsaklyk. Az elsõ spriccelt szõrszlak csak 4-6 httel a szletsk utn jelennek meg. A szemszn legkorbban 6 hnapos korban alakulhat ki, de ltalban csak a msodik vben nyeri el vgleges sznt. A csincsilla perzsk bõre nagyon finom, ezrt a szõrzet polsnl vatosnak kell lennnk.
Fekete-fehr perzsa: A ktsznû (bikolr) perzsk korbban nagyon elterjedtek voltak, ma mr kevs van belõlk. Mindssze azt kvetelik meg a bikolr perzsktl, hogy a kt eltrõ szn (azaz a fehr s valami ms megengedett szn) meghatrozott arnyban jelentkezzen, emellett egysgesnek, mindenfle rajzolattl vagy cskozottsgtl mentesnek kell lennie. Megkvetelik tovbb, hogy a kt szn jl krlhatrolt s harmonikusan elosztott terleteket kpezzen. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy mindkt sznnek meg kell jelennie az arcon (itt kvnatos az gynevezett lngnyelv is), mind a ngy vgtagon s adott esetben a farkon is. Lngnyelvnek nevezik azt a mintt, amikor az arcon fehr cskocska vagy hromszg alak folt tallhat.
Kk-fehr perzsa: A bikolr perzsk egyik sznvarinsa, amely genetikailag a fekete-fehrbõl vezethetõ le. A kk-fehr sznkombinci nagyon kedvelt. A bikolr perzsk szemsznre vonatkoz kvetelmnyek nagyon szigorak; stt narancs- vagy rzsznûek lehetnek. Talpprni s orrtkrk, a fehr sznûekhez hasonlan, rzsasznûek lehetnek. Jelenleg a fajtaszabvny a ktsznû perzsa hat klnbzõ sznvltozatt engedlyezi. Ezek a fekete-fehr, a kk-fehr, a vrs-fehr, a krm-fehr, a csokold-fehr s a lila-fehr varinsok. Genetikai szempontbl ezek igen rtkes llatok, mivel utdaik, megfelelõ prosts esetn, tkletes bikolr sznkombincijak.
Vrs-fehr perzsa: Kt tovbbi bikolr perzsa vltozat is nagyon elterjedt: ezek a vrs-fehr s a krm-fehr perzsamacskk. Mindkt sznvltozaton gyakran lthat a sznes szõrterletek jelentõs cskozottsga vagy rnykoltsga, ami nagymrtkben cskkenti az llatok tenyszrtkt. A szabvny a sttnarancstl a rzsznig vltoz szemsznt r elõ. Elsõsorban a vrs s krmsznû perzsk tenysztse sorn jelennek meg a klnfle rvid orr egyedek. Ezek orrtve s maga az orr is rendkvl lapos, s szinte a szemek magassgban tallhat. A kidomborod homlokon kitapinthat pp tallhat. Ugyanilyen mrtkben domborodnak elõ a pofacsontok is, gy az orr oldalnzetbõl alig lthat. Anatmiai szempontbl az ilyen fejtpusnl a csontozat torzulsrl beszlnk. Az orr jelentõs lervidlse miatt az orr s az llcsont hinyos fejlettsgû. Az llatok rendszerint erõsen knnyeznek, mivel a szembõl az orrnylsukba vezetõ knnycsatornjuk a torzuls kvetkeztben elzrdik. Gyakran megfigyelhetõ a csukaszjsg vagy csukafogazat, ami azt jelenti, hogy a szablyosan kifejlõdtt llka-pocs a lervidlt llcsont el nylik.
Teknõctarka perzsa: Az 1900-ban rendezett killtson bukkantak fel elõszr. Azta igen nagy npszerûsgnek rvendenek, szmuk jelentõs. A teknõctarka szn genetikai okokbl csak a nõstnyeken fordul elõ, s azok prostsra gy mindenkor ms sznû hmet kell hasznlni. A teknõctarka macskknl a fekete s a vrs klnbzõ rnyalatai az elõrsos sznek. A fekete s a vrs sznû foltoknak a testfelleten egyenletesen elosztva, arnyosan, egymstl jl elhatroltan kell megjelennik. Kvnatos s ugyanakkor rendkvl tetszetõs is, ha az arc egyik fele stt, a msik fele vilgosabb, s ugyanakkor a stt rszen vagy a homlokon vrs vagy krmsznû lngnyelv tallhat. A fehr sznt, a kifejezett tigriscskozottsgot vagy a cirmos szõrszlak jelenltt a brk pontlevonssal bntetik. A klykk szne csak 4-6 hnapos korban vagy mg ksõbb, lnyegben a szõrvltskor tisztul ki, ilyenkor megszaporodnak a vrs szõr-szlak is. Egy tovbbi gn hatsra a kk sznvltozat is ltrejhet.
Teknõctarka-fehr perzsa: Ha fekete, kk, vrs, krm-teknõctarka, kk-krmsznû perzsanõstnyeket bikolr hmekkel prostunk, akkor egyes esetekben nagyon rdekes szn, a fehrrel kombinlt teknõctarka is megjelenhet. Olyan teknõctarka macskrl van sz, amelyiken pluszknt fehr foltok is tallhatk, a macsknak gy kell kinznie, mintha beleesett volna a tejesednybe. Az Egyeslt llamokban 1956-tl ismerik el a vltozatot. A fehr foltok jelenlte a hton, a hason, a vgtagokon, a mellkason s lngnyelv formjban a pofn is kvnatos. E sznvarins is csak nõstnyeken jelenhet meg.
Kk-teknõctarka-fehr perzsa: Igen keresettek a macskabartok kztt. A nagy kereslet ellenre ilyen macska csak ritkn szletik. Ehhez ugyanis az egysznû nõstnyt kt-sznû kandrral, vagy ellenkezõleg, ktsznû, teknõctarka-fehr vagy trikolr nõstnyt egysznû kandrral kell proztatni. A hrom szn eloszlst illetõen a kk-teknõctarka-fehr macsknl a szabvny azt rja elõ, hogy mindhrom sznnek terletileg arnyosan elosztva, zrt foltokban kell megjelennie. A hromsznû vltozatnl az orrtkr s a talpprnk szrkskkek vagy rzsasznûek, rajtuk nha szrkskk pettyezettsg lthat.
Kk-krmsznû perzsa: A teknõctarka perzskbl egy tovbbi varins a kk-krmsznû perzsa szrmaztathat. Az eredetileg fekete szn a megfelelõ gn hatsra kkre, a vrs pedig krmsznûre vltozott. Mindkt szn esetben a kisebb foltok is elfogadhatk, de a sznek azonos mrtkû keveredse, az gynevezett melrozottsg mg mindig nagyra rtkelt tulajdonsg. A kk-krmsznû perzsk 1920 ta ismertek Eurpban. nll sznvltozatknt 1930-ban szabvnyostottk. Napjainkban az egyik legkedveltebb sznvltozatok kz tartozik. Ebben a sznkombinciban sem ltezik hmivar egyed. A kk-krmsznû kismacskk szletskkor csaknem teljesen kk sznûek. Krmsznû szõrszlaik nvekedsk sorn fokozatosan megszaporodnak, kialakul a kvnt melrozottsg.
Fkajegyû perzsa: Az akromelnis jegy az arcon, a fleken, a vgtagokon, a mancsokon s a farkon jelentkezõ erõteljesebb pigmentltsg. Ez a sttebb tnus az llatnak sajtos, dmoni klsõt klcsnz, ezltal egyes ragadozmacska-fajokhoz vlik hasonlv. Az akromelnis jegyek klnbzõ sznûek lehetnek. A legkontrasztosabb vltozat kzlk a sttbarna jegyû perzsa, ahol a szõr bzs alapszne s az emltett testrszek stt- vagy vrsesbarna akromelnis elsznezõdse erõsen eltr egymstl. A jegyek sttbarna sznt gyakran hasonltjk a fkaprm sznhez, innen ered az elnevezs is. Ennl a vltozatnl az orrtkr s a talpprnk szne a jegyek sttbarna tnusval egyezik meg. Gyakran elõfordul, hogy a bzs alapszn erõteljesen megsttedik. Ha ez mr fiatal llatokon szlelhetõ, akkor jelentõs hibrl van sz, ezek a kismacskk idõsebb korukban tl sttek lesznek, ez a brlatkor pontlevonst eredmnyez.
Kk jegyû perzsa: Testfelptse ugyanolyan, mint a tbbi perzs, rvid s zmk. Gyakoriak azonban az olyan llatok, amelyeknl a nylnksg nagymrtkû. A kk jegyek harmonikusan egsztik ki a szõrzet jeges kktõl lilba jtsz alapsznt. A sznvltozat orrtkre s talpprni a szõrzet s a jegyek sznvel sszhangban palakkek. Szemei ltalban szp kk tnusak, sszhangban a prm sznvel.
Csokold jegyû perzsa (colourpoint): A kk szemszn s a rvid orr csak ritkn jelenik meg egyttesen, holott ppen ez a kt tulajdonsg klnsen jellemzõ s megkvnt. A csokoldsznû colourpoint alapszne elefntcsontszn, ezen lthatk a csokoldsznû jegyek. Az orrtkr tejcsokold-, a talpprnk pedig fahj- vagy csokoldsznûek. A lila jegyû perzsa szõrnek alapszne magnliafehr, orrtkre s talpprni levendula-rzsasznûek.
Vrs jegyû perzsa: Az egyik legtetszetõsebb vltozat, csak a hetvenes vek kzeptõl lthat gyakrabban. A sznvltozaton cskozottsg lthat. Ilyen cirmos mintzat tbbnyire a homlokon s a mellsõ lbakon figyelhetõ meg. Ez azzal magyarzhat, hogy a vrs szn rklõdsrt felelõs gn gyakran sszekapcsoldik a cskozottsgrt felelõs gnnel. Teljesen svmentes vrs sznû macska csak ritkn lthat. A colourpoint perzsk leggyakoribb hibja, hogy a szõrzet alapszne s az akromelnis jegyek kztt gyenge a kontraszt.
Krmsznû perzsa: A vrs jegyû perzstl csak az akromelnis terletek szntnusban klnbznek, orrtkre s talpprni ugyanolyan sznûek. A vrs vltozat macska akromelnis jegyei meleg narancssznûek, a krmsznûnl pedig pasztellkrmsznûek. A szõrzet alapszne a vrsnl magnliafehr krmsznû rnyalattal, a krmnl teljesen krmfehr. A colourpoint kismacskk valamennyi vltozata sznes jegyek nlkl jn a vilgra, mindssze leendõ sznnek rnyalatt figyelhetjk meg. A jegyek sttebb sznezõdse legkorbban hathetes letkorban jelenik meg. A colourpoint kismacskt ltalban a flek kztt elll szõrszlakrl lehet felismerni.
Teknõctarka jegyû perzsa: Az alapszntnus szerint ngy vltozat klnthetõ el: fka-, kk, csokoldsznû s lila-teknõctarka. Legfontosabb felttel, hogy a vrs s a krmsznû foltok jl lthatan elklnljenek. Az orrtkr s a talpprnk a fkasznû-teknõctarka colourpointnl barna, rzsasznû vagy rzsasznû barna pettyezettsggel. A kk-teknõctarknl viszont szrkskkek rzsaszn pettyezettsggel. A csokoldsznû teknõctarka colourpoint perzsk orrtkre s talpprni csokold- vagy rzsasznûek, vagy a kettõ kombincija. A lila-teknõctarknl a levendula- s a rzsaszn, illetve a levendula pettyezettsgû rzsaszn a jellemzõ az emltett testfelletekre. Tapasztalt macskatartk szerint ezek az llatok lnkek, de nyugodtabb termszetûek, mint a szimiak. Magabiztosak, hatrozottak, de erõsen ktõdnek az emberhez s krnyezethez, legtbbszr kicsit knyesek. Egy-egy alomban a tbbi perzsavltozathoz hasonlan 3-4 klyk tallhat, amelyet az anyamacska gondosan õriz. A nvendkek az egyb perzskhoz kpest valamivel korbban, nyolc hnapos koruk krl vlnak ivarrett.
Cirmos jegyû perzsa: Az alapszn valamint a pofn, a fleken, a vgtagokon, a mancsokon, farkon lvõ akromelnis jegyek sznei alapjn a colourpointnak sszesen hsz vltozata ismert. A cirmos jegyû perzsa alapszne teljesen azonos a tbbi vltozatval, csak cirmos jegyekkel gazdagtott. A szõrzet alapsznnek a lehetõ legvilgosabbnak kell lennie, az akromelnis jegyek cskozottsgnak hangslyozottan s jl kivehetõen kell ltszani, klnsen a szemek, az orr s a pofa tjkn. Stt foltnak kell ltszani az llon s a szemek fltt, ahol a tapintszõrk nvekednek. A farkon a sznezõdsnek megfelelõ gyûrûk tallhatk, a farokvg tnusa a gyûrûk sznvel meg-egyezõ. A vgtagok ellsõ fellete is cskozott, amely fõleg a mellsõ lbakon kifejezett. A colourpoint perzsra jellemzõ sttkk szem ennl a vltozatnl is magtl rtetõdõ. |