Szimi
"Az embernek azrt van szksge macskra, hogy flelem nlkl simogathasson egy ragadozt" - mondta egyszer Lonor Fini, a francik legnagyobb macskaszeretõje. gy tetszik, a szimi macskkkal kapcsolatban ktszeresen is igaz ez a megllapts: vonz, egzotikus, elragad lny valamennyi. Amikor lapulnak, kpzelt, vagy valdi ldozatuk utn futnak, fagakra ksznak, vagy egyszerûen csak a tûzõ napon sttetik magukat, a szimi macskk azz vlnak, amik: valdi, kicsinytett ragadozkk, m szemkben a gazda irnti odaad szeretet fnylik. A szimit egyesek mutcinak tartjk, msok gy vlik, hogy a nyugat-afrikai aranymacska (Profelis temmicki) leszrmazottja. Mindenesetre Dl-zsia buddhista templomaiban ma is ott l szabadon a burma macskval egyetemben. A krds inkbb az, hogy kerlt Keletrõl - Eurpba? Nos, ha igaz, Sir Owen Gould, az V. Rama szimi kirly mellett szolglatot teljestõ brit nagykvet figyelt fel ezekre a macskkra 1884-ben. Hazavitt kt csokoldsznû pldnyt Angliba, s egyik leszrmazottjuk az 1888-as londoni macskakilltson "A legszebb macska" cmet nyerte el. Mozgkony, eleven, kvncsi termszetû llat, meglehetõsen knyes s ignyes. Alkalmazkodkpessge viszont egszen rendkcli. Legvonzbb tulajdonsga a gazdja irnti - nha tlzott! - szeretet. A gondoskodst, trõdst, kedveskedst tlfûttt ragaszkodssal honorlja.
Fkasznû szimi: szõrzete igen rvid, finom tapints, meleg krmsznû, htuls rszn enyhn sttbe hajl, a gyomor s a mellkas tjkn vilgosabb. A szõrvgek mly fkabarnk.
Csokoldsznû szimi: elefntcsontsznû test, a szõrvgek meleg kaka-, az orr s a mancsok fahjsznûek. Szemei sttkkek. Az erõteljes farokgyûrûzttsg hiba.
Fkajegyû szimi (seal-point): Kontrasztos sznezõdsû, ez a szõrzet alapsznbõl a pofn, a fleken, a farkon, a vgtagokon jelentkezõ sttebb pigmentltsgbl (ezt nevezzk akromelninak) addik. A legismertebb szn a fkajegyû, mert itt a legkifejezettebb a sznkontraszt. A jegyek a fka sznre emlkeztetnek, sttbarnk, a szõrzet alapszne bzs, de a hton megengedett a sttebb tnus is. Az orrtkr s a talpprnk szne szintn fkabarna.
Kk jegyû szimi: Elõszr 1894-ben tesznek rla emltst, nll sznvltozatknt 1936-ban ismertk el. Teste hossz, kzpnagy, vgtagjai hosszak, karcsak, a htsk hosszabbak az elsõknl. Ennek ksznhetõ, hogy a ht vonala nem egyenes lefuts, hanem htrafel enyhn emelkedik. A mancsok kicsik s ovlisak, farknak mr a tvnl vkonynak kell lennie, a vaskos farok slyos hibnak szmt. Feje kzpnagy, hosszks, szles, a homloka egyenes vonal, az orr irnyban elkeskenyedik. Fle nagy s szles. Szeme sttkk s mandula formj. Szõre rvid s fnylõ, testre simul, alapszne gleccserfehr vilgoskk tnussal.
Csokoldjegyû szimi: A szimi 18 klnbzõ sznvltozata ismert, a csokoldjegyû szimi alapszne elefntcsont, akromelnis jegyeik tejcsokold-barnk, ugyanilyen sznû az orrtkrk s a talpprnik is. A szabvnyostsra 1949-ben kerlt sor. A hason lvõ stt foltok hibnak minõslnek, pontlevonssal bntetik. A fka- s csokoldsznû szimik npszerûsgi indexe az utbbi idõben rohamosan cskken, szmuk ennek megfelelõen egyre kevesebb.
Lila jegyû szimi: Az akromelnis jegyek azrt csak a fleken, a pofn, a vgtagokon, a farkon figyelhetõk meg, mert itt rosszabb a szervezet vrelltsa, nhny tized fokkal alacsonyabb ezen testrszek hõfoka. Azoknak a macskknak sttebb a szõre, akik huzamosabb ideig lnek hidegebb helyen vagy tlen a szabadban vannak. Ha egy szimi tartsan magas hõmrskletû helyen l, akkor szõrzete kevsb lesz tmtt, s vilgosabb tnusv vlik. Minden szimi szemszne sttkk, a vilgos szemsznû egyedeket nem szabad tovbb tenyszteni. A szimiknl gyakran elõfordul kancsalsg, ami komoly hibnak szmt s rklõdik, ezrt szintn ki kell õket zrni a tenysztsbõl. Elõfordulhat idõszakos kancsalsg is, ami izgalom (killtson) vagy betegsg kvetkeztben lp fel. A szimi nem szvesen van egyedl, fltkeny a tbbi macskra s az emberekre is. Az emberi hangra vlaszol, beszdes cica, intelligenciaszintje magas, knnyen idomthat s tanthat klnbzõ trkkkre. Gyorsan hozzszokik a prz s a nyakrv viselshez, gy akr przon is vezethetõ. A npes alom mr krlbell 5 hnapos korra ivarrett vlik, tzelskor hangosan nyvognak, elsõsorban a kandr rekedt hangja tud idegestõv vlni. A lila jegyû szimi bundja kkesfehr, enyhe rzsasznes rnyalattal, az akromelnis jegyek szrks rzsasznûek. A kt szn kiss hidegg teszi a macskt. A talpprnk s az orrtkr szne levendula-rzsasznû.
Vrs jegyû szimi: A teknõctarka szimibl alakult ki az hatvanas vekben, nll vltozatknt 1966-ban ismertk el. A szõre alapszne piszkosfehr, enyhn krmes rnyalattal. Az akromelnis jegyek vrsek, a talpprnk s az orrtkr szne rzsasznû. A legtbb vrs sznû szimi hmivar.
Krmsznû szimi: Amerikban csak a fkajegyû, a kk, a csokoldsznû s a lila szimit soroljk a fajtba, az sszes tbbi vltozatot csak sznes jegyû rvid szõrûnek tekintik. A krmjegyû vltozatot elg ksõn, 1973-ban szabvnyostottk. Mint minden krmsznû vltozatot, ezt is a vrs sznt halvnyt gn kzbeiktatsval hoztk ltre. A killtsokon mg csak nhny pldny tallhat. A szõrzet alapszne krmfehr, ezen pasztell jegyek figyelhetõek meg. Orrtkre s talpprni is rzsasznûek.
Cirmos jegyû szimi: 1983-ig hibs sznûnek tekintettk, s nem vehettek rszt a tenysztsben. Elõrs, hogy a szõrzet alapszne minl vilgosabb - rnykoltsgtl mentes - legyen, de a maszk a szem krl s az orron erõsen cskozottnak kell lennie. A szemhj fekete kell legyen, a faroknak pedig kicsinek, s egysznû cscsban kell vgzõdnie. A klykk vilgos sznûek szletskor, az akromelnis jegyek kthetes korban kezdenek elõtûnni elõszr az orron, majd a flkagyln. Hatrozott sznezõds egyves korban jelentkezik, a nvendkeknl farka nha cskozott s gyûrûs, ami a nvekeds sorn fokozatosan eltûnik.
|