Gombs brfertzs
A dermatomycosis nev megbetegedst brgombk nven ismert krokozk idzik el. Ezek a gombk behatolnak, s lskdnek a keratin tartalm szvetekben. Ilyen a br, a szr, a toll, a szarv, a karom s a krm. Pillanatnyilag mintegy35 brgombafaj ismeretes. Kztk sok l az llatokon, msok az embereken tallhatk meg s akad nhny, amely a talaj felsbb rtegeiben is elfordul. Az elbb emltett 35 fajbl mindssze 6 faj rdemel emltst macska szemszgbl nzve az rtkelst.
Eurpban a legtbb baj okozja azonban a Microsporum canis. A gombs brfertzsekrt 75-98 % -ban ez a faj tehet felelss macskknl. Az llatok szles krben, s emberben is srn okoz megbetegedst. A sors fura fintora, hogy ezt a krokozt pont a kutyrl neveztk el - canis: kutya latinul -, amikor a legfontosabb hordozja s egyben ldozata is a MACSKA.
A cick krnyezetkbl fertzdhetnek a fertztt llatok ltal elszrt sprkkal, vagy kzvetlenl ms llatoktl is elkaphatjk a betegsget. A Microsporum spra igen ellenll jszg. A klvilgban 1 vnl is tovbb kpes letben maradni. A krnyezet fertzttsgnek mrtke nagyban fgg az egytt tartott macskk/llatok szmtl, az llatok poltsgtl s a ferttlents (takarts) minsgtl, gyakorisgtl.
A fertzst kzvett llatok lehetnek betegek, de sokszor tnetmentes macskk is terjeszthetik. A beteg macskk veszlyesebbek ilyen szempontbl, mint a tnetmentes hordozk, mivel k sokkal tbb krokozt szrnak szt krnyezetkben.
Egy felmrs szerint a macskk kb. 6%-a tekinthet fertzttnek. Persze macska s macska kztt is van klnbsg. A rvidszr hzimacskk kevesebb, mint 4%-a fertztt.
Ez az arny jval magasabb a Perzsknl (~17%) s a Szimiknl (~39%).
Minden bizonnyal nagy szerepe van a kornak is. A 3 hnaposnl fiatalabb cick sokkal fogkonyabbak, mint az idsebb trsaik. 4 ves kor utn pedig mr nagyon ritkn betegszenek meg. A fertzttsg mrtke ilyenkor kevesebb, mint 1 %.
A gombk spri szobahmrskleten kb. 1 vig letkpesek az elhullott szrszlakon. gy a fertztt krnyezetbe szlet kiscick rviddel megszletsk utn megbetegszenek. Az jszlttek eslyeit rontja a stressz, a zsfoltsg, a rossz tplls, egyb ms (vrusos, bakterilis, vagy parazits) megbetegedsek s a szennyezett krnyezet.
A beteg cickon ltalban kr, vagy ovlis alak elvltozsokat tallunk, amelyek lassan terjednek mind vzszintes irnyban (krkrsen), mind pedig fgglegesen, a br mlyebb rtegei fel. A lthat elvltozsnak csak egy rsze fertztt gombkkal. A legcsnybbnak tn, kzponti rsz legtbbszr mr mentes a krokoztl, mg specilis mdszerekkel gombafonalakat s sprkat lehet kimutatni a beteg terletet krlvev nhny mm-es svban. Sokszor elfordul, hogy az eleinte kr alak terlet kzepe gygyulni kezd, mg a szln lassan, de biztosan halad tovbb az elvltozs. Ezrt azutn elbb-utbb gyr alakot lt. Ennek a felismerse olykor nehz feladat, mivel a test hajlataiban mr egy sszehajtogatott gyrt kell keresnnk.
Az immunolgiai rtelemben vett gygyuls 30 nap utn kvetkezik be. Ha a terlet mr gygyulni ltszik, s az llat szre is visszan, mg szmtalan spra maradhat vissza mindaddig, mg a fertztt szrszlak ki nem hullanak az llatbl. Ez a folyamat jabb 30 napot ignyel, st sok esetben mg ennl is tbbet. Ezutn a gazdi s az llatorvos is megnyugszik, mert az egsz macskt jbl szr bortja. Sajnos a gygyulsi folyamat nem teljes. Nhny fertztt szrtsz mg mindig maradhat - s marad is - hnapokon, st nha veken t.
A klykkn az els elvltozsok a 2.-3. hten vlnak lthatv. Legelszr a pofn s a mancsokon figyelhet meg, de a test egyb tjain is kezddhet. Ilyenkor apr, vrs foltok ltszdnak, melyek kzepn hinyzik a szr. Krben, a szli rszeken a szr elsznezdik, majd elhal. Ezek a kezdetben kicsiny terletek lassan nvekednek. Ksbb sszeolvadhatnak. Felletkn a br pikkely-szeren levlik, alapjuk szrks-barnra sznezdik. Kzppontjukban a br gygyulni kezd, a szr kin. Ekzben krltte a folyamat gyr alakban tovbb terjed.
Az elvltozsok szma rendkvl vltoz. Gyakorta aprk s egy kis brfelletre koncentrldnak, mg mskor az egsz testen elszrtan megtallhatk. Utbbi esetben hnapokig is eltarthat a kezels s a gygyuls.
Ritkn - inkbb a Perzsknl - a folyamat a br mlyebb rtegeire is tterjedhet. Ekkor kevsb jl krlhatrolt terleteket tallunk, amelyek tmtt tapintatak. Ms llatfajokon ez a forma jobban elterjedt.
A Microsporum canis gomba kizrlag a hmszvetben tallhat keratin nev anyaggal tpllkozik, ezrt mshol nem telepszik meg. Meglehetsen gyorsan szaporodik, gyengtve ezzel a br s a szr ellenll kpessgt. Lassan a br mlyebb rtegei fel hatol. Oda, ahonnan a szrszlak kinnek. Innen olyan vladk szivrog, ami biztostja a gombk fejldst. A hmszvet egyre tbb keratint termel - ez egy vdekez mechanizmus - ami a br megvastagodst s elhalst eredmnyezi.
A krhatrozshoz fontos tudnunk az elzmnyeket. Fleg az llat letkora, fajtja s a betegsg keletkezsnek idpontja lehet lnyeges. A klinikai kp: Kr, ovlis, vagy gyr alak szrtelen foltok, elsznezdtt szrszlakkal a szlkn, mindenkppen gyant kelt. Ha minden egybevg, egy specilis u.n. Wood lmpval trtn megvilgts sorn lthatv vlnak a gombafonalak akr nagytval, akr mikroszkppal. Az elbb lertak sszessgkben perdnt bizonytkul szolglnak a gomba bnssghez. Ha bizonytalanok vagyunk, vehetnk brkaparkot, vagy biopttumot (szvetkimetszs) laboratriumi vizsglat cljra. Itt egyrtelmv vlik a krds.
Ennl a betegsgnl klnsen fontos, hogy a kezels s a megelzs egymssal sszhangban trtnjen. Figyelemmel kell lennnk a betegekre, az esetleg egszsges, de a fertzst hordoz llatokra s a fertzst kzvetteni kpes krnyezetre egyarnt. Minthogy zoonzisrl - llatrl emberre terjed betegsgrl - van sz, ne vegyk flvllrl a dolgot, s tartsuk be az llatorvos minden utastst, lehetleg pontosan!
Kezelsre hasznlhatunk az egsz szervezetre hat ksztmnyeket (ltalban tablettk, injekcik), vagy helyileg alkalmazhat szereket (ecsetelk, frdetk). Nha a kt mdszer egyttes hatsra van szksg a sikerhez. Kzben az esetek tbbsgben beindul a termszetes ellenll kpessg u.n. ngygyt hatsa is. Mivel ehhez legalbb 30 nap szksgeltetik, clszer a kezels idtartamt is gy igaztani. Ezzel tmogatjuk a szervezet immunrendszert leghatkonyabban a gombk elleni harcban. Semmikpp nem ajnlom azonban, hogy erre az ngygytsra alapozva, mindenfle gygykezels nlkl vrjunk lbe tett kzzel!
A praxisomban elfordul gombs fertzseknl n a helyileg alkalmazhat ksztmnyeket rszestem elnyben. Ott szeretem tmadni a krokozt, ahol az tartzkodik. A szjon t adhat gygyszereknek sokszor van mellkhatsuk, mint az dma a brben, hemelkeds, levertsg, tvgytalansg, hasmens, hnys, slyveszts, vrszegnysg, vetls. Msfell egy macsknak 4-8 htig tablettt beadni naponta (nha 2-szer is), meglehetsen nehz vllalkozs. Aki mr prblta, igazat ad nekem.
Az elvltozsok helyi kezelsre tbb ksztmny is a rendelkezsnkre ll. Mindenkppen javaslom azonban, hogy alkalmazsuk eltt, alapos tisztogatssal tvoltsuk el az elhalt - s egyben a legfertzttebb - szrszlakat. A gygyszer hatkonysgt nagymrtkben lehet ezzel fokozni.
A gombs megbetegedseknl a legfontosabb tnyez a krnyezet fertzttsge. Erre utalhat az a tny, hogy a kezels befejezse utn gyakran fordul el jrafertzds. A gombk spri igen ellenllak, s akr egy vnl is tovbb letben maradhatnak. Klnsen igaz ez a porzus, porral, kosszal s egyb szennyezdssel bortott terletekre. Els dolgunk ezeknek az lhelyeknek a megszntetse. Az eldobhat, rtktelen trgyakat - rongyok, szivacsok - meg kell semmisteni! Amit lehet, forr, mosszeres vzben mossunk ki, illetve kefvel sikljuk le! A szrszlakat, korpt - levlt, elhalt hmtrmelket - gyakran takartsuk ssze sprssel, porszvval! Csak ezutn kvetkezzen a ferttlent felmoss! A fenti mveleteket a szoksosnl srbben kell megismtelni!
Msodik lps; megakadlyozni, hogy a fertztt macskk jbl s jbl teleszrjk a krnyezetet sprkkal. Ha lehet, cskkenteni kell a macska ltszmot - stesszfaktor - klns tekintettel a 4 vnl fiatalabb llatokra -veszlyeztetett letkor -. A megmaradt llomnyt rendszeresen kell fslni, tiszttani s kezelni.
A tenysztk sokszor a kijr macskkat hibztatjk, gondolvn, hogy k cipelik be a fertzst a tenyszetbe. Legtbbszr azonban mr rgta jelen van a gomba, csak tnetekben nem mutatkozik meg. Amennyiben hirtelen megn a macskaltszm, vagy tl sok a fiatal llat, megjelenhet a gombs fertzs. Ahol kevesebb cica van egytt, s ezek is idsebbek, cseklyebb a valsznsge ennek a krnak, mint a fiatal llatokkal tlzsfolt tenyszetekben. Klnsen akkor gondoljunk erre, ha az egymst kvet almok mindegyike sorozatosan megfertzdik! Vgezetl mindenki figyelmt felhvom arra, hogy a krnyezetnket nem tudjuk teljesen megszabadtani a gombktl. Ez a mikroorganizmus csak a szmra kedvez pillanatra vr.
Nhny ve haznkban is megjelent vdolts a Microsporum canis ellen, amit megelzsre s kezelsre is hasznlhatunk. Jk a tapasztalatok a ksztmnnyel kapcsolatban, de nem szabad megfeledkeznnk arrl, hogy nincs olyan vdolts, ami 100 %-os vdettsget adna. A vakcinzs knny s gyors dolog, mgsem helyettestheti az elbb lert megelzst szolgl tevkenysgeket.
A korbban emltett ngygyt mechanizmus sorn a cicban kialakul egy vdettsg ezzel a betegsggel szemben. Ltszlag meggygyul, de szrn, szrtsziben esetenknt hnapokig, nha egy vnl is tovbb letben maradnak a gombk. gy aztn rthet, hogy a vdettsg hnapok, vek mlva vlik csak teljess.
Ha a betegsg jra felti a fejt egy llaton, ez legtbbszr sszefggsbe hozhat valamely ellenll kpessget cskkent tnyezvel - betegsgek, stressz, gyulladscskkent ksztmnyek, vagy antibiotikumok adagolsa -. Ilyen jrafertzds esetn az elvltozsok egyre szolidabbak, kisebbek az idkzben kialakul vdettsgnek ksznheten.
Mint mr emltettem, genetikai hajlamossg a Perzsa s Szimi fajtknl figyelhet meg. Nluk a betegsg hamarabb kialakul, nagyobb terletet rint, esetenknt mlyebben. Gygyulsuk is nehezebb, sokkal tbb idt, trelmet s trdst ignyel.
A Microsporum canis kzegszsggyi szempontbl a legjelentsebb gombs fertzs, melynek f forrsa sajnos a macska! A gyerekek sokkal jobban ki vannak tve a fertzsnek, mint a felnttek. A fertzsi arny a 10 ves kor alatti gyerekeknl a legmagasabb. rdekes mdon az esetek szma 11 ves kor utn rohamosan cskken. A beteg emberek kevsb jelentenek veszlyt embertrsaikra, mint a fertztt llatok.
A legtbb felntt ellenll a gombs fertzssel szemben, ha mgis kialakul a betegsg, az elvltozsok enyhk, kicsik s gyorsan elmlnak. Persze nhny kivtel is akad. A betegsg ltalban nem olyan slyos, mint a macskknl, br a lefolysa meglepen hasonl. A jellegzetes brtnetek a fej, az alkar, a trzs s a nyak brre koncentrldnak. A cickhoz hasonlan szmos emberben alakul ki ers vdettsg, mg msok jra megfertzdhetnek. Az emberek gygykezelse is hosszadalmas. A beteg llattulajdonosok ilyen esetekben mindenkppen keressk fel az llatorvosukat is, hogy az tmutatsa alapjn totlis tmadst intzhessenek a gombk ellen! Vigyzat, egyetlen gynge lncszem a gygyt, megelz tevkenysgben tnkreteheti hetek, esetleg hnapok szvs, kemny munkjt! |