Mtt : A biztonsgos mûtti altatsrl |
A biztonsgos mûtti altatsrl
2004.12.29. 18:26
Az elõzetes vizsglat azrt is elõnys, mert egyes betegsgek rejtve fejlõdnek, klinikai vizsglatokkal azonban mr kimutathatk. Sok llatot sikerlt mr megmentennk gy, hogy egy ilyen "vletlen" kivizsgls sorn derlt ki betegsge, s gy idõben beavatkozhattunk. Ezrt is kapcsoljuk a kivizsglshoz a hasûri ultrahangot pldul egy olyan idõs llat esetn, amelynl csak fogkvet terveznk eltvoltani.
A fiziklis vizsglat: a krelõzmny alapos kikrdezstõl az llat alapos tnzsig, ttapintsig tart. Ezt kveti a vrvtel. A vrvizsglat eredmnybõl az egyes szervek llapotra lehet kvetkeztetni, ezek megfelelõ mûkdse az altats elõfelttele. A vrvizsglatbl sokrtû kvetkeztets vonhat le. Csak egy pldt szeretnk a szemlltets kedvrt bemutatni. Bizonyos mjbetegsgek rejtetten fejlõdnek, semmifle tnetk sincsen. A vr analzise azonban segthet kiszûrni a rendellenessget. Ha a szervezetet stressz ri - ilyen pl. egy altats is -, lelassul mûkdse. A mj feladatai kz tartozik az altatszer lebontsa is. A rosszabb hatkonysggal mûkdõ szerv kevesebb anyagot kpes lebontani, teht sokkal kisebb mennyisgû, illetve csak kmlõbb sszettelû altatszer adhat. A kerings elbrlsra szolgl a szv EKG s ultrahangos vizsglata. Az altats sorn a kerings szerveire is fokozott terhels hrul, ezrt e szervrendszer teherbrsnak mûtt elõtti megtlse nagyon fontos. A tdõ is fokozott ignybevtelnek van kitve a mûtt sorn, ezrt e szerv rendellenessgnek gyanja esetn mellkasi rntgent is ksztnk. Az sszes vizsglat kzs kirtkelse utn dntnk az egyed altathatsgrl. Fontosnak tartom megjegyezni, hogy nagyon kevs llatot nem minõstnk altathatnak. Rendszeresen operlunk biztonsggal 15-16 ves slyos szvbeteg ebeket is, ez esetben azonban az altatsi protokollt mg fokozottabb krltekintssel kell vgezni.
A biztonsgos mûtti altatst szolgljk: az egyedre lebontott, kivizsgls sorn kialaktott altatsi protokoll, a magas szintû technika alkalmazsa az altat s llegeztetõ gpeknl, lehetõ legtbb letfunkcit figyelõ berendezs hasznlata. A legbiztonsgosabban akkor altatunk, ha teljes mrtkben kontrolllhatjuk az lõ szervezet minl tbb letfunkcijt. E tma sokrtûsge miatt csak egy pldt emltenk. Egy idõs szvinfarktusos kutya gennyes mht el kellett tvoltani. Az elõzetes vizsglatok eredmnyei alapjn legszvesebben altathatatlannak minõstettk volna a beteget, de az letmentõ beavatkozst el kellett vgeznnk. Az altats a kvetkezõkppen zajlott: a lgzst gygyszerekkel lelltottuk, altatgppel automatikusan llegeztettk az llatot, ellenõriztk a vr oxigntartalmt, a nagy erekben a vrnyomst, folyamatosan EKG-val figyeltk a szvmûkdst. Az altatszert a belgzett gzba kevertk. A gennyes mhet komplikci nlkl eltvoltottuk s az breszts sikeresen megtrtnt.
Kvetkeztetskppen taln azt lehet kijelenteni, hogy nagyon kevs az altathatatlan beteg, csak a megfelelõ mdot kell kivlasztani. Egy minimlis altatsi kockzatot azonban a legnagyobb krltekintssel sem lehet kizrni.
llatorvosi vlemny
Az amerikai staffordshire terrierek s a pit bull terrierek tbb egyb fogadsos kzdelmekre is felhasznlt kutyafajtval egytt olyan fajtacsoportot kpeznek, amelyek szemllõ ltal nem elklnthetõk. Az emltett fajtk harci kedvben s vrmrskletben eddigi tapasztalatom szerint semmiben nem klnbznek. llatorvosi rendelõben emberekkel ltalban bksen viselkednek, de bizonyos egyedeik tmadkonyak, agresszvek. Ha embert tmadnak, akkor olyan slyos, nha hallos srlseket tudnak okozni nagy nyomatk harapsukkal, hogy ezek az llatok emberek kzelben val tartsa folyamatos slyos veszllyel jr. Msik ebbel szemben szinte mindig agresszven lpnek fel.
Az elmlt vekben rendszeresen tapasztaltuk azt, hogy a pit bull terrierrel kapcsolatos trvnyi tiltsok miatt amerikai staffordshire terrier fajtjv neveztettk t a kutyatartk ebeiket. Ez knnyen elvgezhetõ, fel nem derthetõ cselekmny a fent emltett fajtabeli hasonlsg miatt.
Bp., 2004-02-19 Dr. Varga Jzsef llatorvos
Az llatvdelemrõl
A napokban felkapott tma lett az llatvdelemrõl, llatok knzsrl val eszmecsere. Az okot az szolgltatta, hogy Fadd-Domboriban hallra knoztak egy szerencstlen kutyt. Az ilyen esetek sajnos rendszeresek, mr nagyon idõszerû volt ennek a krdsnek a napirendre tûzse. A rendelõi munka htkznapjaiban is gyakran tallkozunk megknzott, vagy olyan slyosan helytelenl tartott llatokkal, ami mr knzs szmba megy. Ezekkel az esetekkel eddig semmit sem tudtunk tenni, mivel esetleges feljelents sorn legfeljebb csak haragosokat gyûjtttnk be, mintsem valdi, elrettentõ bntets kiszabst kezdemnyezhettk volna. A jelenlegi llatvdelmi trvny taglalja az llatok knzsnak, helyetlen tartsnak fogalmt, de nem bntetõ trvnyknyv lvn enyhe pnzbrsgon kvl semmi ms szankcionlst nem tartalmazott. Tisztn lts vgett azt kell leszgeznnk, hogy van egy megfelelõ llatvdelmi trvnynk, amely rszletesen foglalkozik az llatok jogaival, velk val bnssal, leszgezi, hogy az llatok fjdalmat rezni, szenvedni kpes lõlnyek. Rszletesen foglalkozik a nem kedvtelsbõl tartott llatokkal is. A kedvtelsbõl tartott, mint fogalmat jmagam eltlem, mert llatot nem kedvtelsbõl, vagy hobbybl kell tartani, arra ott a kpeslapgyûjts. llatot trsknt tartunk, gy taln helyesebb: trsllat. A haszonllatok jogaival foglalkoz rsz is kimertõ, megfelelõen rszletes. A ksrleti, vadszott llatokrl is hosszasan sz esik e trvnyben. Nagyon fontos tudni, hogy az igazn durva llatknzsok nem olyanok, mint a Faddi eset, hanem nap mint nap elkvetett slyos gytrelmek, ldklsek a gazdasgi haszonllatokon. A haszonllattarts jelenleg ma Magyarorszgon pnzhinnyal kszkdik, llatpolk sokszor fillrekrt dolgoz nehz krlmnyek kztt lõ slyos alkoholgondokkal kszkdõ, mskor kmletlenkedsre hajlamos emberek. Ilyen krlmnyek kztt vilgos mirt olyan gyakoriak a kihgsok. Az llatszllts a kvetkezõ ami sokszor nagyon durva bnsmoddal szokott prosulni.
j tapasztalatok az allergis megbetegedsekrõl
Mr tbbszr rtekeztnk a hzi hsevõink allergis megbetegedseirõl, de a tma kifogyhatatlan beteganyaggal lt el bennnket, gy ismt rdemel pr szt e problmakr. Egyre tbb az olyan beteg, amelyek mr hosszas kezelssorozatok utn llnak, s tulajdonosaik azrt hozzk el õket, mert az addig alkalmazott mdszer egyre kevsb hatsos, vagy mert az injekcis kezelseket egyre gyakrabban kell alkalmazni, esetleg kezdenek jelentkezni az addig beadott gygyszereknek a mellkhatsai.
Elõszban pr fontos tnyt szgeznk le az allergirl. Ebeknl e betegsgcsoport htterben immunzavar hzdik meg. Ennek az esetek tbbsgben genetikai httere van. Teht az allergis kutynknak feltehetõleg allergis utda fog szletni. Az ebek s macskk allergn szerve fõknt a bõrk. gy nem asztms lesz a szjon s orron t bellegzett allergnektõl az eb, hanem bõrbeteg. Ezek a tnetek jellegzetesek, s szakavatott szmra jl elklnthetõk.
Pr rgi nzetet el kell oszlatni, amelyek az allergis tnetekkel kapcsolatban, a kztudatban mg mindig elterjedtek. Ezek kzl pr plda: Az allergis bõrbeteg llat tnetei elõfordulhatnak a klsõ halljratban a has aljn, mind a ngy vgtag hnalji terletn, a vgbl krnykn, a trzs mindkt oldaln. A rgi nzet szerint sok ebnek azrt lett a bûzmirigye eltvoltva, mert a flt begyullasztotta, illetve az llat allergijrt ez felelt. Ez a ttel nem llja meg a helyt. A bûzmiriggyel egytt a fl is ugyanazon allergis ok miatt gyullad be. Az ilyen beteg bûzmirigyet gygyszeres kezelssel rendbe lehet hozni, termszetesen egytt a gyulladt fl is kezelendõ. Sokszor a slyos flgyulladst mindenfle gygyszerrel kezelgetik, de az teljesen figyelmen kvl hagyjk, hogy az egsz tnetegyttes htterben az allergia ll.
Az allergis megbetegedsek az egyike olyan jellegzetes bntalmaknak, amelyek nem mulaszthatk el teljesen. Tnetei jelentkezsekor megfelelõ mdszerrel kezelni kell a betegeket, gyakran egy llatnl ms s ms idõszakban jelentkezõ bntalmainl klnbzõ gygyszerrel. Az allergia lehet szezonlis jellegû, egyes nvnyi polleneknek a levegõbe kerlsnek megfelelõen. Ha a pollen eltûnik a krnyezetbõl, azt hihetjk, hogy meggygyult a beteg. Sajnos egy vre r jra kezdõdik az egsz. Ezek az llatok mg a szerencssebbek, mert egsz vben tart allergia is gyakori. Õk folyamatos gygyszerelst ignyelnek.
Az allergis betegsgek kezelsben leghatkonyabb gygyszereknek sok a mellkhatsa, de nem nlklzhetõk. Ezrt olyan mdszert dolgoztunk ki, hogy ezeket a mellkhatsokat kikszbljk. Ennek az elrshez vonjuk betegnket folyamatos gondozsba, gy nem engedjk elhatalmasodni a tneteket ezrt kevesebb s enyhbb gygyszer elegendõ a tnetek fken tartshoz. Ritkn, fõleg a kezels elejn alkalmazunk injekcis ksztmnyeket, ezeket levltjuk az egyedileg dozrozott, gy hatkonyabb, mellkhatsokban szegnyebb tabletts formulkra. A gazdikkal feljegyzst vezettetnk betegeink llapotrl, kezelsnek lnyeges momentumairl, hogy hatkonyan rtkeljk ki a kivlasztott terpia sikeressgt. Mindezek segtsgvel a legmegfelelõbb, egyedre lebontott mellkhatsoktl mentes kezelsi stratgia alakthat ki. A gazdi aktv segtsge nlkl vajmi keveset r a gygytsi igyekezetnk. Nincs is nagyobb ksznet ezrt, mint az, hogy ebnk pr hnapja kihullott szõre jra serken, nmarcangolsa, kaparzsa elmlik.
|