Az altatsrl
2004.12.29. 18:17
A kedvtelsbl tartott hzillatokon vgzett beavatkozsok egy rsznl - legyen az sebellts, rtg vizsglat vagy mtt - szksgnk van arra, hogy a "paciens" teljes nyugalomban fekdjn, s ne rezzen fjdalmat. Ilyen esetekben fordulunk azokhoz a gygyszerekhez, melyeket a kznyelvben altatknak hvnak.
A hzillatok altatsa egy szksghelyzet, hiszen nehezen tallhatnnk olyan kutyt vagy macskt, akinek meg tudjuk magyarzni, hogy az altatst kveten beavatkozs fjdalmas lehet s a gygyuls rdekben el kell viselni vagy az helyi rzstelentsben elvgezhet lenne. Az altats sorn hasznlt ksztmnyekkel ill. ezek kombincijval egy olyan - a kezelshez - optimlis llapotot tudunk teremteni, mely elsegti a munknkat, gy a beteg mielbbi gygyulst is. Az altatszerek fokozatos adagolsval elssorban az altats hosszt tudjuk szablyozni, hiszen a beavatkozsokhoz kell nyugalmat s fjdalommentessget kell biztostanunk s ezt csak megfelelen mly n.: "neurolept-analgesival" lehet.
Az altatst megelzen minden esetben szksg van arra, hogy a "paciens" legalbb 6 rt koplaljon (ez az enni- s innival teljes megvonst jelenti), mert az altats sorn ill. az bredskor hnyhat, gy az esetlegesen gyomorban lev tartalmat flrenyelheti, ami tdgyulladshoz vezethet. Termszetesen kivtelt kpeznek ez all azok az esetek, amikor a beavatkozssal nem kslekedhetnk (pl. letment beavatkozsok). Ilyenkor az llatorvos s a gazdi fokozott figyelmvel kivdhetk a fent emltett kellemetlensgek.
Az altats mdjai:
Altatst ktflekppen vgezhetnk:
1. Rvid ideig tart beavatkozsoknl lehetleg vnsan adott, megfelel mennyisg gygyszerrel kell ideig tart s kell mlysg alv llapot rhet el. 2. Hosszabb ideig tart beavatkozsnl egy vnsan beadott rvid ideig tart altats (n. premedikci) utn a kell mlysg s idej alvst altatgppel trtn altatssal rjk el.
Az breds
A beavatkozst kveten a "paciens" viszonylag rvid idn bell felbred. Ez az altats mdjtl, az llat letkortl, egszsgi llapottl fggen tlagosan 1 s 2 ra kztt vltozhat, de ids ill. mjbeteg, vesebeteg llatoknl a teljes ber llapotig akr 10-12 ra is eltelhet. Az altatott llatot minden esetben fedett, meleg (legalbb szobahmrsklet) helyen fektessk le, mert az altatk blokkoljk a "paciens" hkzpontjt, gy hideg helyen az llat kihlhet. Az bredst szinte minden esetben egy izgalmi llapot ksri, mely knyszermozgsokban, srsban, esetleg epilepsziarohamszer rngatzsban nyilvnul meg s ltalban rvid ideig tart. Ez egy termszetes reakci, ami a gygyszer szervezetbl trtn kirlsekor alakul ki. Ezrt bred llatot minden esetben fldn, trkeny trgyaktl tvol kell elhelyezni az breds idszakra. Ilyenkor hnys is elfordulhat (fleg izomba trtn altats esetn, amikor az bredsi idszak is hosszabb), ezrt fokozottan kell gyelni az esetleges gyomortartalom szjregbl trtn eltvoltsra, gy a flrenyels megelzsre. Az breds sorn elengedhetetlen, hogy a jszg ell elvegynk minden enni- s innivalt, hiszen a flrenyels veszlye az esetleges tpllkozs sorn is fennll. Mindig tartsuk szem eltt, hogy kedvencnk csak akkor kaphat enni vagy inni, ha teljesen maghoz trt. Ezt az idpontot a biztonsg kedvrt a mttet kvet msnap reggelre szoktuk meghatrozni.
Az altats szvdmnyei
Az altatsnak leggyakrabban ktfle szvdmnye lehet:
1. Flrenyels az breds sorn: ezt mr korbban rszleteztk s ez a szvdmny, ami kell odafigyelssel kivdhet 2. Ids llatoknl a kor miatt nagyobb az altatsi kockzat 3. Elssorban arra hajlamos fajtknl s fiatal kutyknl elfordulhat, hogy az altatst megelz vizsglat sorn klinikailag nem lthat okbl (amit a szakirodalomban a csecsemmirigy vissza nem fejldsvel indokolnak), az llat az altatsbl nem bred fel. Termszetesen nagyobb az altats kockzata azoknl a jszgoknl, melyeket elhzd, idlt betegsg miatt (pl. mhgyullads, daganat stb.) kell altatni. Ilyen esetekben a tulajdonos mrlegelhet, hogy ezt a kockzatot a gygyuls remnyben vllalja-e.
|