Kezels : Egy szeld gygymd az llatorvoslsban |
Egy szeld gygymd az llatorvoslsban
2004.12.29. 18:14
Napjainkban mind szlesebb krben terjednek a hagyomnyostl eltr un. alternatv gygymdok. Az ilyen kezelsi eljrsok nem csak a humn orvoslsban hasznlhatk igen j eredmnnyel, hanem az llatorvoslsban is.
Az un. hagyomnyos elvek alapjn mkd terpia sorn hasznlt gygyszereknek (antibiotikumok, hormonhats ksztmnyek, sokszor indokolatlanul alkalmazott lzcsillaptk) olyan nem kvnatos mellkhatsaik lehetnek, melyek - az alapbetegsgen kvl - jabb terheket rnak az llat szervezetre. gy megneheztik a teljes egszsg (testi, lelki s szellemi harmnia) tarts helyrelltst.
A gygytsnak e nem kvnatos velejrit tudjuk elkerlni az alternatv gygymdok alkalmazsval, melynek egyike a HOMEOPTIA.
A kezelt llatok szervezetben nem kpeznek kros maradvnyokat; emellett edzik az llat szervezett, mert stimulljk annak immunrendszert is. Figyelemre mlt elnye a homeoptinak a haszonllatok kezelse esetn, hogy nem kpez az llatok szervezetben a szer maradkanyagot, gy nincs lelmiszerhiginiai vrakozsi id, ezltal a fogyasztsra kerl lelmiszer is agglymentesebb. Ezrt hatalmas jelentsgv vlhat ez a terpia a bio-llattartsban is! Hasznlatukkor - az elrt adagols mellett - nem alakulhat ki allergia, knnyen adagolhatk, s ami nem utols szempont, hogy olcsbbak, mint a hagyomnyos gygyszerek.
A kivlasztott legmegfelelbb gygyszer a szervezetben termszetesen meglv ngygyulsi energit tbbszrsre kpes felersteni, s ezzel a gygyulsi folyamatot megindtani, illetve annak idejt hihetetlen mdon lervidteni. Emiatt nevezzk a homeoptit regulcis terpinak, mivel a meglv, - csak valamilyen okbl gtolt -, ngygyt mechanizmusok lpnek mkdsbe e gygyszerek hatsra. A gygyts nem csak a beteg szervre irnyul, hanem a testi-lelki harmnia teljes visszalltsra trekszik, valamint a szervezet veleszletett hajlamaibl add betegsgek megelzsre is szolgl.
A homeoptia a klasszikus orvostudomny egyik ga, melynek gykerei tbb ezer vre nylnak vissza. Mr Hippokratsz (i.e.: 460-377) tbb mint 60 homeoptis szert ismert, s ezeket eredmnyesen hasznlta gygyt tevkenysge sorn. A mai, jkori homeoptia alapjait Dr. Samuel Hahnemann nmet orvosgygyszersz rakta le Hippokratsz nyomdokain haladva, s foglalta rendszerbe, mintegy 200 vvel ezeltt. fogalmazta meg a homeoptis gygyts legfontosabb alapelvt, a "Simile-elv"-et: Similia similibus currentur. (Hasonl a hasonltl gygyul.) Ez azt jelenti, hogy brmely anyag, amely kpes rtani a szervezetnek, ppgy a javra is vlhat, feltve, hogy rendkvl kicsiny, ennlfogva veszlytelen adagokban szedik. Pl.: Amikor egy vrshagymt felvgunk, folyik az orrunk, szemnk knnyezik. Az Alium cepa (vrshagyma) homeoptis gygyszerknt val alkalmazsakor ugyanezeket a tneteket enyhti. A homeoptia a nem hagyomnyos gygymdok kz tartoz gygyszeres terpia. Jellegzetessge, hogy szemlyre szabott, holisztikus szemllet, ami azt jelenti, hogy a diagnzisnl s a terpinl figyelembe veszi a testi, lelki s szellemi tneteket egyarnt. A homeopata llatorvos a gygyszert az n. hasonlsgi szably (simile-elv, lsd elbb) alapjn, igen rszletes krelzmnyek felvtele utn vlasztja ki betege szmra a tbb mint 2500-fle homeoptis szer kzl. A szer hatsa gyors a heveny betegsgekben; a gygyszer beszedst kveten nhny nap, st nhny ra mlva a betegsg visszafejldik, eltnnek, megsznnek a tnetek. A homeoptia krnikus betegsgek esetben is hatkony. Egy a mlyben meghzd betegsg gygytshoz az n. alkati homeoptis kezels szksges, ami egybknt a gygymd egyik klnlegessge is. Ilyenkor a homeopata llatorvos az llat rkletes hajlamainak, elz betegsgeinek, sszes testi, lelki tneteinek elemzse utn egy olyan, egynre szabott homeoptis szert fog adni, mely a beteg egszsgnek teljes helyrelltst segti el. Br az alkati kezels nem mindig gygytja meg a krnikus betegsget, ltalban sikeresen cskkenthet kedvenceink tneteinek slyossga s/vagy intenzitsa. A kezels mindig a beteg reaglsi mdjtl fgg.
A homeoptis gygyszerek specilis gygyszergyrakban termszetes alapanyagokbl (nvnyi, llati, svnyi eredet) specilis eljrssal kszlnek, szigor ellenrzs mellett. A szakma szablyainak betartsa mellett alkalmazva mellkhatsuk nincs, gy veszly nlkl alkalmazhatk llatokon, embereken (terhes s szoptats anyknl, gyerekeknl s idseknl) egyarnt.
|