Sugrterpia
2004.12.29. 18:12
Az llatorvosi onkolgiai terpia napjainkban a humn csoportostshoz hasonlan sokfle megkzeltsben ltezik.
1.) - sebszeti megoldsok
2.) - sugrterpia - kemoterpia
3.) - hypertermia - cryoterpia
4.) - biolgiai modifiktorok alkalmazsa
(nem specifikus immunomodultorok, citokinek, monoklonlis
EA-ok)
A klnbzo terpis protokolok azonban a fennt emltett terpis modalitsokat nem csak, sot elsosorban nem tisztn nmagukban, hanem legtbbszr kombincikban alkalmazzk. A felsorolsbl kitunik, hogy a sugrterpia klhoni llatorvosi onkolgiai centrumokban egy igen elterjedt s hatkony terpis modalits mind nllan mind kombincikban (pl.: sebszettel v. kemoterpival egyttesen) alkalmazva. A jelenlegi gyakorlat szerint Magyarorszgon egyedl sebszeti ton trtnik daganatos beteg llatok kezelse.
A GAMMA-VET Kft. az igen sokfle sugrterpis beavatozsok kzl jelenleg ktfle mdon felkszlt az onkolgiai pciensek kezelsre. Az igen gyakori kutyk hormontermelo pajzsmirigydaganatai s cick jindulat pajzsmirigyhypoplzia eseteiben a 131I injekcis terpia rendkvl hatkony. A radiojd az inaktv elemhez hasonlan rszt vesz a pajzsmirigyhormonok szintzisben, gy a szervezetbe juttatva a tlmukdo szervben specifikusan dsul, s azt helyileg destrulja. Igen j eredmnyekkel alkalmazhat mrete, vagy a pciens ltalnos llapota miatt nem operlhat megbetegedsek esetn is, sot a metasztzisok (mellkasi-, gtorkzi tttek) kezelsre is. A kezels sajnos 2-5 hetes hospitalizcit ignyel!
Intzetnkben elrheto egy humn betegek klso besugrzsra ptett kszlk, amelyet kisebb talaktsokkal kutyk-macskk kezelsre is alkalmass tettnk A 60Cobalt sugrforrst tartalmaz n. teletherpis eszkz (Gammatron, Siemens) jl fkuszlhat gammasugr nyalbja rvn a mlyebben fekvo tumorok clzott kezelsre is kpes. ltalban llatorvosi terpis protokolok is a frakcionlt kezelst rszestik elonyben, ahol a hatkony dzis ltalban 30-60 Gray (Gy), 9-30 kezels alkalmval 3-6 ht idotartam alatt. A kezelseket ambulnsan ltjuk el.
Sugrterpival klnsen eredmnyesen kezelheto daganatok
(kutya, macska)
A terpis hatkonysg szempontjbl megklnbztetnk sugrrzkeny (radioresponzive) s sugrrezisztens (radioresistent) tumortpusokat. ltalban akkor rdemes sugrterpira gondolni, ha pl.: a daganat helyezodse, mrete miatt sebszi megolds nem jhet szba (nem jl krlhatrolt a tumor), vagy a mutt jelentos csonktst eredmnyezne. Sugrrzkeny daganatok az albb felsoroltak:
1., szj- s orrreg daganatai: - squamus sejtes carcinoma
- malignus melanoma
- fibrosarcoma
- epulid
- bazlis sejtes carcinoma
2., lgyszveti sarcomk
3., mastocitomk,, lymphomk
4., agydaganatok - meningeomk
- hypofzis eredetu makroadenomk
5., pajzsmirigy daganatok: - adenomk
- adenomatzus hyperplzik
6., egyb szervek daganatai (vgbl, vastagbl, hlyag, prosztata, ivarszervek)
A sugrkezelsre legjobban reagl daganatok kzl ki kell emelni a transzmisszibilis venerelis tumort, az izollt limfmkat, s a lgyszveti sarcomkat. De az fent felsorolt tumorok valamennyien eredmnyesen kezelhetoek a sugrterpis mdszerekkel nmagukban, vagy opercival kombinltan. Kombincit sebszi beavatkozs elott (preoperatv kezels) a tumormret cskkentse cljbl, vagy a sebszi beavatkozs utn (posztoperatv kezels) a nem 100%-osan eltvolthat tumorok illetve metasztzisaik kezelse cljbl rdemes tervezni.
A sugrterpia megtervezshez sajnos (?) pontos szvettani diagnzisra s a primer daganat, valamint az esetleges metasztzisok szmnak, helyezodsnek, nagysgnak (staging) ismerete van szksg! A diagnzist elkldheted, ha biztos vagy benne - vagy kzsen is megprblhatjuk elrni.
|