A macska alsó húgyúti megbetegedése
2004.12.29. 17:53
A vesék fontos szerepet játszanak a szervezetben képződő káros bomlástermékek eltávolításában. Megszűrik a vért, és a kiválasztott folyadék a káros anyagokkal együtt a húgyhólyagba kerül, amely egy ideig tárolja a képződő vizeletet. A húgyhólyagból a szűk húgycső vezet ki, amely olyan, mint egy rugalmas vízvezeték. Vizeletürítés során a húgyhólyagban tárolódó vizelet a húgycsövön keresztül a külvilágra jut. A húgyhólyag és a húgycső együttesen alkotják az alsó húgyutakat.
Mit is jelent a macska alsó húgyúti megbetegedése?
Ez a kifejezés az alsó húgyutak többféle okból bekövetkező megbetegedéseinek összefoglaló elnevezése. A macska alsó húgyúti megbetegedésére utaló jelek a véres vizelet, a fájdalmas vizelés, gyakori és/vagy erőltetett vizelés (ami esetleg összetéveszthető a székrekedés jeleivel). Nagyon fontos ilyen esetben a mielőbbi állatorvosi vizsgálat, mert a húgyhólyag túlfeszülése megakadályozza a vizeletképződés normális menetét, ezáltal a vese nem tudja méregtelenítő funkcióját teljesíteni. A szervezetben felhalmozódott méreganyagok hatására az állat bágyadttá, étvágytalanná válik, hányás és kedvetlenség jelentkezik.
Az alsó húgyúti megbetegedésre hajlamosító tényezők
- Lustaság
Az inaktív macskák gyakrabban szenvednek alsó húgyúti megbetegedésben, mint amelyek rendszeresen mozognak. A túlsúlyos macskáknál is magasabb a megbetegedések száma, mint a normál súlyúak között.
- Életkor
Az elváltozás a macska bármelyik életkorában jelentkezhet, de előfordulása a 2-5 éves korcsoportban a leggyakoribb.
- Az állat neme
A kandúroknál nagyobb a húgyutak eltömődésének a veszélye. Ennek valószínűleg az az oka, hogy hosszú és keskeny a húgyvezetékük, és ez az adottság növeli az eltömődés veszélyét.
- "Szobafogság"
Azok a cicák, amelyek nem üríthetik szabadon a vizeletüket (pl. a lakásban tartott macskák, akik macskaalomra üríthetnek), úgy tűnik, hajlamosabbak a megbetegedésre.
- Táplálkozás
A beszámolók szerint bizonyos típusú diéták szerepet játszhatnak az elváltozás egyes fajtáinak kialakulásában. Ezekben az esetekben igen hatékony kezelésnek bizonyult az étrend megváltoztatása, és ez egyben az elzáródás újbóli előfordulását is gátolta.
Az alsó húgyúti megbetegedés leggyakoribb típusai
Húgykövesség Ezt a formát a húgyhólyagban megjelenő kristályok és kövek okozzák. Ezek néha megakadályozzák a vizeletnek a húgyhólyagból történő kiürülését. A két leggyakrabban megjelenő kristály/kő a struvit és a kálcium-oxalát.
A húgycső eltömődése Sok esetben kásaszerű anyag (grit) zárja el a macska húgycsövét. Erre főleg kandúr macskák hajlamosak.
Bakteriális húgyúti fertőzés A bakteriális eredetű húgyúti fertőzések macskáknál viszonylag ritkán fordulnak elő.
Az állatorvos az alapos kivizsgálás során megállapítja az elváltozás pontos okát, és ennek alapján határozza meg a szükséges terápiát.
Az alsó húgyúti megbetegedés kezelése és megelőzése
Több lehetőség is van arra, hogy segítsük kedvencünk mihamarabbi felgyógyulását és elkerüljük a betegség kiújulását.
- Amennyiben a cicának gyógyszert írtak fel, az előírásszerű, pontos adagolásra körültekintően ügyeljünk. Abban az esetben (és nem minden esetben!), ha az állatorvos diétát ír elő a cicának, gondosan ügyeljünk az adagolásra. Óvakodjunk a külön adott csemegéktől, nehogy kedvencünk elhízzon.
- Győződjünk meg arról, hogy cicánk mindig hozzájut friss ivóvízhez, ezzel is elősegítve a magas folyadékbevitelt.
- Ha a cica állapota műtéti beavatkozást igényel, amely helyreállítja a húgyutak átjárhatóságát, a sebgyógyulás idején pontosan kövessük az állatorvos javaslatait.
- Mindig biztosítsuk cicánk számára a szabad vizeletürítést alomtálca vagy kültéri lehetőség formájában. A cél a minél gyakoribb vizeletürítésre való késztetés.
- Bíztassuk kedvencünket minél több mozgásra. Ha van rá lehetőség, legalább naponta háromszor engedjük ki a szabadba. Ha erre nincs lehetőség, legalább a lakásban játszunk vele. Bizonyos esetekben súlycsökkentő program bevezetése is jótékony hatású lehet.
Sok esetben szükségessé válik speciális diétás eleség etetése akár az állat élete végéig azért, hogy a betegség kiújulását megelőzzük. Ilyenkor kizárólag az állatorvos által javasolt eleséggel etessük kedvencünket.
|