A macska als hgyti megbetegedse
2004.12.29. 17:53
A vesk fontos szerepet jtszanak a szervezetben kpzd kros bomlstermkek eltvoltsban. Megszrik a vrt, s a kivlasztott folyadk a kros anyagokkal egytt a hgyhlyagba kerl, amely egy ideig trolja a kpzd vizeletet. A hgyhlyagbl a szk hgycs vezet ki, amely olyan, mint egy rugalmas vzvezetk. Vizeletrts sorn a hgyhlyagban trold vizelet a hgycsvn keresztl a klvilgra jut. A hgyhlyag s a hgycs egyttesen alkotjk az als hgyutakat.
Mit is jelent a macska als hgyti megbetegedse?
Ez a kifejezs az als hgyutak tbbfle okbl bekvetkez megbetegedseinek sszefoglal elnevezse. A macska als hgyti megbetegedsre utal jelek a vres vizelet, a fjdalmas vizels, gyakori s/vagy erltetett vizels (ami esetleg sszetveszthet a szkrekeds jeleivel). Nagyon fontos ilyen esetben a mielbbi llatorvosi vizsglat, mert a hgyhlyag tlfeszlse megakadlyozza a vizeletkpzds normlis menett, ezltal a vese nem tudja mregtelent funkcijt teljesteni. A szervezetben felhalmozdott mreganyagok hatsra az llat bgyadtt, tvgytalann vlik, hnys s kedvetlensg jelentkezik.
Az als hgyti megbetegedsre hajlamost tnyezk
- Lustasg
Az inaktv macskk gyakrabban szenvednek als hgyti megbetegedsben, mint amelyek rendszeresen mozognak. A tlslyos macskknl is magasabb a megbetegedsek szma, mint a norml slyak kztt.
- letkor
Az elvltozs a macska brmelyik letkorban jelentkezhet, de elfordulsa a 2-5 ves korcsoportban a leggyakoribb.
- Az llat neme
A kandroknl nagyobb a hgyutak eltmdsnek a veszlye. Ennek valsznleg az az oka, hogy hossz s keskeny a hgyvezetkk, s ez az adottsg nveli az eltmds veszlyt.
- "Szobafogsg"
Azok a cick, amelyek nem rthetik szabadon a vizeletket (pl. a laksban tartott macskk, akik macskaalomra rthetnek), gy tnik, hajlamosabbak a megbetegedsre.
- Tpllkozs
A beszmolk szerint bizonyos tpus ditk szerepet jtszhatnak az elvltozs egyes fajtinak kialakulsban. Ezekben az esetekben igen hatkony kezelsnek bizonyult az trend megvltoztatsa, s ez egyben az elzrds jbli elfordulst is gtolta.
Az als hgyti megbetegeds leggyakoribb tpusai
Hgykvessg Ezt a formt a hgyhlyagban megjelen kristlyok s kvek okozzk. Ezek nha megakadlyozzk a vizeletnek a hgyhlyagbl trtn kirlst. A kt leggyakrabban megjelen kristly/k a struvit s a klcium-oxalt.
A hgycs eltmdse Sok esetben ksaszer anyag (grit) zrja el a macska hgycsvt. Erre fleg kandr macskk hajlamosak.
Bakterilis hgyti fertzs A bakterilis eredet hgyti fertzsek macskknl viszonylag ritkn fordulnak el.
Az llatorvos az alapos kivizsgls sorn megllaptja az elvltozs pontos okt, s ennek alapjn hatrozza meg a szksges terpit.
Az als hgyti megbetegeds kezelse s megelzse
Tbb lehetsg is van arra, hogy segtsk kedvencnk mihamarabbi felgygyulst s elkerljk a betegsg kijulst.
- Amennyiben a cicnak gygyszert rtak fel, az elrsszer, pontos adagolsra krltekinten gyeljnk. Abban az esetben (s nem minden esetben!), ha az llatorvos ditt r el a cicnak, gondosan gyeljnk az adagolsra. vakodjunk a kln adott csemegktl, nehogy kedvencnk elhzzon.
- Gyzdjnk meg arrl, hogy cicnk mindig hozzjut friss ivvzhez, ezzel is elsegtve a magas folyadkbevitelt.
- Ha a cica llapota mtti beavatkozst ignyel, amely helyrelltja a hgyutak tjrhatsgt, a sebgygyuls idejn pontosan kvessk az llatorvos javaslatait.
- Mindig biztostsuk cicnk szmra a szabad vizeletrtst alomtlca vagy kltri lehetsg formjban. A cl a minl gyakoribb vizeletrtsre val ksztets.
- Bztassuk kedvencnket minl tbb mozgsra. Ha van r lehetsg, legalbb naponta hromszor engedjk ki a szabadba. Ha erre nincs lehetsg, legalbb a laksban jtszunk vele. Bizonyos esetekben slycskkent program bevezetse is jtkony hats lehet.
Sok esetben szksgess vlik specilis dits elesg etetse akr az llat lete vgig azrt, hogy a betegsg kijulst megelzzk. Ilyenkor kizrlag az llatorvos ltal javasolt elesggel etessk kedvencnket.
|