A hangja
2004.12.29. 17:09
Figyelemre mlt, hogy a macsknak a hangja mennyire hajlkony. "Klnfle mdon nyvognak, msknt, ha valamit krnek, msknt, ha szerelmeskednek, s ismt msknt ha civakodnak vagy marakodnak."- mondja Gesner is egszen helyesen. A kutya korntsem tud a hangjval annyit kifejezni, mint a macska. Hangja az ismeretes "miau", a legklnbzõbb mdon szl: majd rvid, majd hossz, majd elnyjtott, majd szakgatott nyvogs, mely amellett panaszos, esdõ, kvetelõ s fenyegetõ szinezetet lthet, de a miau radsaknt, mg ki nem fejezhetõ egyb dolgokkal is bõvl, melyek alkalom adtn oly szvhez szl dallamm olvadnak ssze, hogy az ember majd a hajt tpi a nagy gynyrûsgtõl. Ebben a hangban morg, rikcsol, tompn bmblõ hangok kavarognak, s benne van a macskk sajtsgos fvsa s tsszgse is.
A macska - mondja Darwin - rzelmeit fejezi ki a hangjval, s kedlynek vagy indulatnak klnbzõ izgalmait legalbb hat vagy ht klnbzõ hanggal adja tudtunkra. Megelgedst kifejezõ dorombolsa, melyet ppgy hallat a belgzs, mint a kilgzs alkalmval, egyike a legsajtosabb hangoknak.
"Nagyon ktlem - -rja Marshall - hogy a hzi llatok kztt csakugyan a kutya beszde a legfejlettebb -e, n csaknem hajland volnk a macsknak tlni oda a plmt. Kpkdst s dorombolst nem is tekintve (habr az ekzben megszlal hangok is nagyon kifejezõk), mly vgtelenl sokoldal a nyvogsa, melynek minden esetben val rtelmt mg az is kirezheti, aki klnben nem nagy megfigyelõje az llatoknak. Dhs morgsa, kicsinysghez kpest, valsggal rettenetes. Ha a macskt hvjuk, õ is felel, mgpedig egsz sajtsgos hangnemben. Ezt kutyknl sohasem tapasztaltam, legfeljebb szelid madarakon, papagjokon pp gy, mint az neklõ madarakon. Ht mg mily vgtelen vltozatossg van a macska hangjban jjel, a prosods idejben!"
|